Majitelé zahrady vědí, že je potřeba na ní pracovat celoročně. Jen v zimě si může člověk trochu odpočinout. Většinou je to ale práce, která nás docela baví. Není nic hezčího, než když nám v záhonku konečně něco vyraší. A aby to nebyl jen plevel, je potřeba brzy na jaře vše začít připravovat. Nachystat půdu pro nové obyvatele.
– prokypřit ji motyčkou
– plevel, který už začal klíčit, nemilosrdně vytrhat
– odstranit větší kamínky, aby naše rostlinky neutiskovaly.
Některé druhy zeleniny lze celkem brzy sít přímo na záhon. Už koncem března mohou přijít do půdy ředkvičky, ranný salát, hrách, špenát, kořenová zelenina, kopr. S cibulí je potřeba ještě trochu počkat. Je maličko choulostivější a mohla by namrznout.
Bylinky až po třech zmrzlých
Pokud se chceme specializovat na bylinky, počkáme na období po zmrzlých mužích. V polovině května tedy může přijít na venkovní záhon
– pažitka
– oregano
– rozmarýn
– máta
– bazalka.
Bylinky by se měly vždy sít a sázet na místo, kde svítí sluníčko.Stín a stálé vlhko jim rozhodně neprospívá. Hlavně bazalka by mohla na stinný záhon doplatit. Při přílišném přemokření uhnívá. Jestliže máte na záhoně trvalé bylinky, je právě nejvhodnější doba k jejich seříznutí. Duben je nejvhodnějším měsícem pro výsev některých květin.
o První přijde na řadu oblíbený měsíček, který je nejen hezkou květinou, ale i léčivou bylinkou.
o Pak následují trvalky – levandule, fialky.
o S nimi přijdoucibuloviny – tulipány, narcisy.
o Nakonec se záhonky doplní letničkami – hledíky, hvozdíky.
Jestliže budeme pěstovat růže, je potřeba počkat na jejich výsadbu a ž do chvíle, kdy jsme si jisti naprosto rozmrzlou půdou. Ty, které už naše záhony zdobily loni, musíme šetrně prořezat. Pro ty nejméně netrpělivé zahradníky, kteří chtějí mít svou úrodu co možná nejdříve, je vhodná řeřicha. Během čtyř dnů vyraší a může se prakticky hned spotřebovávat.