Bohužel, nemohu to vzít „ab ovo“, neb tomu sám nerozumím, a tak se vrhneme na příklady. Lidé například věří tomu, že čím více voltů, tím je smrt člověka jistější. Ano, může být. Jenže ne tak úplně docela. Důležité jsou totiž ampéry. Ty vás zabijí, volty ne. Zabije vás proud, ne napětí. Aha, že už nevíte, kde jsme? Nevadí, zopakujeme si to.
Volt je jednotka rozdílu potenciálu napětí a elektromotorické síly, použijeme-li moudrost z wikipedie. Nechytáte se. No já také ne. Takže nám postačí, hovoříme-li o voltech budeme hovořit o NAPĚTÍ.
Ampér je na tom s definicí ještě hůře. Opět si dovolím opsat z wiki. Ampér je definován fixací číselné hodnoty elementárního náboje tak, aby byla rovna 1,602 176 634×10−19, je-li vyjádřena jednotkou C, rovnou A s, kde sekunda je definována pomocí ΔνCs. Chá chá. Velmi poučné že? No, pro naši potřebu to přece jen dáme takto. Hovoříme-li o ampérech, hovoříme o PROUDU. A je to.
My samozřejmě nebudeme rozebírat další faktory příčin úrazů elektrickým proudem, protože jich je spousta a samotné ampéry jsou jen jedním z faktorů. Další jsou například doba, cesta proudu, frekvence a tak dále a tak dále. Prostě, pozor na proud a na to že vás zabije počet voltů zapomeňte.
Tomu někteří lidé věří, ale zase nevěří tomu, že když si přístroj opraví sami, mohou tím způsobit neštěstí. Nemá smysl popisovat kolik pouček, článků a všeho možného už o tom bylo napsáno. Někdo se prostě usměje, opraví si něco doma sám a pak pláče, když místo domu najde spáleniště. Já vím, nevěříte. Ale zkuste si zjistit, kolikrát se to již stalo. Každý hasič vám o tom rád poví.
Vyprávět může i elektrikář Kolín. Ne, že by se tak jmenoval. Je to spíše firma, ale právě její zaměstnanci by mohli vyprávět, jaké věci už za své praxe zažili. Budete se hodně divit. A proto jim svěřte všechny opravy, sami nic nedělejte a ušetříte si spoustu starostí.